Haberler
Buradasınız: Anasayfa » 2014 Röportajlar » Kan’ka – Röportaj
Kan’ka – Röportaj

Kan’ka – Röportaj

2014 Yılı 7. Fethiye Uluslararası Kültür Sanat Günleri RÖPORTAJ YARIŞMASI

RÖPORTAJIN ADI: KAN’KA

RÖPORTAJIN KONUSU: Kan Bağışı ve Önemi Üzerine

RÖPORTAJIN AMACI: Hayatın kutsallığı karşısında kan vermenin önemi ve bu konuda farkındalık yaratmak

OKUL: Fethiye Fatih Anadolu Lisesi

ÖĞRENCİLER: Zeynep DİNÇ, Elif Sahra TANDOĞAN

ÖĞRETMEN: Ercan OKYAY

KAN’KA

Dil ve Anlatım dersinde öğretmenimiz sordu, kanka ne demek? Sahi biz gençler arasında çok yaygın bir seslenme sözcüğü olan bu “kanka” ne demekti? Kardeş kadar yakın anlamında belki çoğu zaman dostum yerine kullanıyorduk ama kelimenin nereden ne şekilde geldiğini bilen yoktu. Öğretmenimiz, kan kardeşim demek olduğunu, onun kısaltılmışı olduğunu söyleyince bir an düşündüm. Kan bağışlayanların ne çok kardeşi, kankası vardır diye. Sonra bu işin ülkemizdeki sevk ve idaresini sağlayan kurumu düşündük. Yani Kızılay’ı. Sonra ver elini, bu konuları bir bilenin olduğu yere…

SAHRA: Türk Kızılayı’nın tarihteki yeri nedir?

Dr. ÜSTÜN: 11 Haziran 1868’de bir grup Osmanlı doktoru bir araya toplanarak bir kurum oluşturmaya karar verirler. Öncelerde  Hilal-i Ahmer Cemiyeti, daha sonralarda ise Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği kararla Kızılay adını alan ülkemizin en köklü sivil toplum kuruluşudur.

2) ZEYNEP: Türk Kızılayı’nın görevi nedir?

Dr. ÜSTÜN: Uluslararası yardım kuruluşu adıyla barışta ve savaşta bu kurumdan yararlananlardan hiçbir karşılık istemeksizin gönüllü ve istekli olma anlayışına göre yaptığı faaliyetlerdir.

3) SAHRA: Türk Kızılayı’nın önemi nedir?

Dr. ÜSTÜN: Türk Kızılayı, Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olduğu Cenevre Anlaşması gereği kurulması şart olan Dünya Kızılay Kızılhaçlılar Birliği’ne üye, bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur. Bu açıdan Türkiye’nin uluslararası akredite tek yardım kuruluşudur. Bu yüzden çok önemlidir.

 4) ZEYNEP: Türk Kızılayı’na nasıl gönüllü olunabilir?

Dr. ÜSTÜN: Türk Kızılayı şubelerine başvuru yapılarak gönüllü olunabilir.

5) SAHRA: Türk Kızılayı olarak benimsediğiniz ilkeler nelerdir?

Dr. ÜSTÜN: İnsanlık, yardım kurumu niteliği, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, evrensellik, bağımsızlık, birlik.

6) ZEYNEP: Türk Kızılayı olarak halka hangi konularda eğitim veriyorsunuz?

Dr. ÜSTÜN: Profesyonel eğitmenler tarafından ilk yardım ve  HIV/AIDS eğitimi, Temel Afet Bilinci Eğitimi,ve kızılaycılığı yaygınlaştırma eğitimi  veriyoruz.

7) SAHRA: Kan bağışı nedir?

Dr. ÜSTÜN: Kanın tek kaynağı insandır. Bu nedenle de kan ihtiyacı olan hastaların kan ihtiyacının karşılanması yaşamsal öneme sahiptir.

8) ZEYNEP: Ülkemiz ve Fethiye’nin yıllık kan ihtiyacı ne kadardır?

Dr. ÜSTÜN: Ülkemizin yıllık kan ihtiyacı 2 milyon 800 bin ünite, Fethiye’nin yıllık kan ve kan ürünü ihtiyacı 6500 ünite civarıdır.

 9)SAHRA: Kan bağışlamanın yaş aralığı nedir

Dr. ÜSTÜN: 18-65 yaş arası sağlıklı her birey kan bağışlayabilir. Erkekler yılda 4, bayanlar ise yılda 3 defa kan bağışlayabilir.

 10) ZEYNEP: Türk vatandaşı olamayanlar da kan bağışlayabilir mi?

Dr. ÜSTÜN: T.C. numarasına sahip her birey (yerli ve yabancı) kan bağışlayabilir.

11) SAHRA: Bağışlanan kana hangi testleri uyguluyorsunuz?

Dr. ÜSTÜN: Aldığımız kanlardan hastalık olup olmadığını tarama testleriyle saptıyoruz. Hepatit B (B tipi sarılık), Hepatit C (C tipi sarılık), Sifiliz(Frengi), HIV testlerini yapıyoruz.

12) ZEYNEP: Tarama testi sonuçlarını kişilere bildiriyor musunuz?

 Dr. ÜSTÜN: Bu testlerden pozitif çıkanları mutlaka bildiriyoruz. Bildirilmemişse pozitif değildir. Yani tarama yaptığımız o alanlarda kişi temiz, sağlıklıdır.

13) SAHRA: Kilo kan bağışına engel midir?

 Dr. ÜSTÜN: 50 kilo ve üzeri her bireyden kan alınabilir.

14) ZEYNEP: Bağışlanan kan ne sağlar?

Dr. ÜSTÜN: Bağışlanan bir ünite kandan 3 ayrı kan ürünü elde ediyoruz: Serum, pıhtılaşma hücreleri ve kırmızı hücre. Dolayısıyla bir kişinin bağışladığı kan üç kişinin yaşamını kurtarıyor.

15) SAHRA:Farklı kan grupları birbirine kan verebilir mi?

 Dr. ÜSTÜN: Öğrenmenin kolay olması açısından 0 Rh (-) her kan grubu kan verir diye öğretmekteyiz. Fakat tıpta bu çok doğru değildir. Bazen aynı kan gruplu kişilere bile kan vermekte zorlanıyoruz. Birtakım fizyolojik ve biyolojik sorunlar ortaya çıkabilir.

 16) ZEYNEP: İlaç kullanımı sırasında kan verilebilir mi?

 Dr. ÜSTÜN: Kullanılan ilaçların %90’ı kan bağışına engel değildir.

17) SAHRA: Kan bağışı bağımlılık yapar mı?

Dr. ÜSTÜN: Kan bağışı bağımlılık yapmaz. Fakat düzenli kan veren insanlar, kan bağışı yaptıktan sonra kendilerini rahat hissederler. Bunu fark eden bağışçı düzenli olarak kan vermek ister.

 18) ZEYNEP: Kan vermek önemli midir?

Dr. ÜSTÜN: Kan vermek çok önemlidir. Hiç tanımadığınız birisi, mesela doğum yaparken kanaması olan bir anneye, kan uyuşmazlığı nedeniyle ölmek üzere olan bir bebeğe, trafik kazası geçirmiş aşırı kanaması olan bir çocuğa, kalp ameliyatı olan bir dedeye, yaralanmış bir askere kan bağışlayarak yaşamlarına yaşam katabilirsiniz.

19) SAHRA: Az önce cevap verdiniz ama bir kez daha sormak istiyorum çünkü söylediklerinizden çok etkilendim. Biz şimdi herhangi bir Türk Kızılayı şubesine gelsek gönüllü çalışmalara katılabilecek miyiz?

 Dr. ÜSTÜN: Aynen dediğiniz gibi gençler. Geleceksiniz ve siz de yardım elinizi ihtiyaç sahiplerine uzatmış olacaksınız.

 20) ZEYNEP: Türk Kızılayı’na başka hangi yollardan bağış yapılabilir?

Dr. ÜSTÜN: 2868 hesap numaralarından veya ülke genelindeki tüm Kızılay şubelerinden, cep telefonları üzerinden 2868’e 5 TL değerinde boş mesaj atarak, bankaların tahsilat menülerinden, 168 çağrı merkezinden bağış yapılabilir.

21) SAHRA: Kısa ama etkili bir röportaj olduğunu düşünüyorum. Bize zaman ayırdığınız ve sorularımızı samimiyetle yanıtladığınız için çok teşekkür ederim.

22) ZEYNEP: Çok sağolun efendim!

Dr. ÜSTÜN: Asıl ben teşekkür ederim sevgili gençler. Hem duyarlılığınız hem de toplumun bilinçlenmesine katkıda bulunduğunuz için. Görüşmek üzere.

Yoruma kapalı.