Haberler
Buradasınız: Anasayfa » Yarışmalar » Yunus Nadi Röportaj Yarışması
Yunus Nadi Röportaj Yarışması

Yunus Nadi Röportaj Yarışması

 1. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARASI YUNUS NADİ RÖPORTAJ YARIŞMASI

2019 YILI YÖNETMELİĞİ

YUNUS NADİ ABALIOĞLU:

1880 yılında Fethiye Seydiler’de doğan Yunus Nadi, 2 Eylül 1918’de İstanbul’da kurduğu Yenigün gazetesinde; kurtuluş savaşının haklılığı ve zafere olan kesin inancı, saltanat ve hilafete karşıtlığı, emperyalizme karşı mazlum milletleri savundu. Çeşitli baskılar, sansür ve zor koşullar altında ulusal direnişi destekleyen Yunus Nadi, İstanbul’un işgalinden sonra ve işgalcilerin gazeteyi basmasından hemen önce kaçarak Ankara’ya yöneldi, sonradan Atatürk’ün talimatıyla adı Cumhuriyet’e dönüşecek olan Yenigün’ü Ankara’da çıkarmaya devam etti.

Halide Edip Adıvar ile birlikte Anadolu Ajansını kurarak kurtuluş savaşımızın doğru haberlerinin tüm dünyaya yayılmasını sağladı.

 

 • YARIŞMANIN AMACI:

Yarışma, öncelikle gençlerimizi takım olarak çalışmaya teşvik etmek ve araştırmalar yapmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra kurtuluş savaşımızda ulu önder Atatürk’ün daima yanında olmuş, Cumhuriyetimizin kuruluşunda büyük emeği geçmiş, gazeteci yazar Yunus Nadi’nin adını duyurmak da amaç edinilmiştir.

 

 • YARIŞMANIN KAPSAMI:

Yarışma Fethiye ilçesi dahilindeki tüm lise öğrencilerini kapsamaktadır.

 • RÖPORTAJLARIN KONUSU:

Yapılacak röportajın konusu toplumsal sorunlar ve araştırmalar içermek koşuluyla serbesttir. Siyaset, din ve inançları içeren konular kesinlikle yarışma kapsamı dışındadır.

 

 • KATILIM KOŞULLARI VE ŞEKLİ:
 1. Katılımcı özellikleri: Öğrenciler yarışmaya takım oluşturarak katılabilirler. Her takımda iki lise öğrencisi ve bir destekleyici öğretmen olmak zorundadır. Bir öğrenci veya üç ve daha fazla sayıda öğrenciden oluşturulacak takımlar değerlenmeye alınmayacaktır. Liselerin oluşturacakları takım sayısında sınırlama yoktur. Takımdaki öğrencilerin ikisinin de aynı lisede olmaları koşul değildir.
 2. Destekleyici öğretmen: Her takımın mutlaka bir destekleyici öğretmeni olması koşuldur ve takımın lisesinden yine takım üyeleri tarafından seçilir. Destekleyici öğretmenin Türkçe edebiyat branşından olması koşul değildir, tüm branş öğretmenleri destekleyici öğretmen olabilirler. Eğer öğrenciler farklı liselerde iseler yine takım üyeleri ortaklaşa kararla kendi öğretmenlerinden birini destekleyici öğretmen olarak seçerler. Bu öğretmen röportajın hazırlanışında yol gösterici olabilir, ancak hazırlanacak röportajda müdahil olamaz, eser tümüyle öğrenciler tarafından hazırlanmalıdır. Destekleyici öğretmenin önemli sorumluluğu, yapılan röportajın yasalara ve ahlak kurallarına uygun olduğunu ve röportajla doğrudan veya dolaylı ilgili kişilerin onaylarının alınmasını ve röportajın yayınlanacağından haberdar olup bunu kabul ettiklerini sağlamaktır.

 

 • RÖPORTAJIN ÖZELLİKLERİ
 1. Röportajın daha önce yapılmamış ve hiç bir şekilde yayınlanmamış olması koşuldur.
 2. Röportajın boyutu: Yapılan röportaj “word” dosyasında, “Times New Roman” harf stilinde ve 12 punto büyüklüğünde harflerle yazılıp, A4 boyutunda 5 sayfayı geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. (Fotoğraflar bu sınırlamanın dışındadır)
 3. Görsel malzemeler: Konuşmaları ve mahalleri betimlemek için görsel malzeme kullanılmalıdır, öyle ki röportaj yapılan kişiler ile beraber çekilmiş fotoğraflar mutlaka dosyada yer almalıdır. Bu fotoğraflar en az 2, en fazla 5 adet, çözünürlükleri 640×480 piksel, 100-400 kb boyutları arasında kalacak şekilde “word” dosyasında yazılmış röportaja eklenmelidir.

 

 • YAYIN HAKKI
 1. Yarışmaya katılacak tüm röportajların her türlü hakkı Fethiye Rotary Kulübüne ait olacaktır. Fethiye Rotary Kulübü bu röportajları yayınlama, başkalarına satma, devretme, dilediği şekilde kullanma hakkına sahip olacaktır.
 2. Röportaj yapan takımlar röportaj yapılan kişi ve kişilere röportajların www.fethiyefestival.com web sayfası dahil olmak üzere bir çok gazete, dergi ve medya araçlarında yayınlanacağını bildirmekle yükümlüdürler. Röportaja konu olan, röportajda adı geçen ve diğer alakalı kişiler röportajın yayın hakkının Fethiye Rotary Kulübünde olduğunu bilirler ve kabul ederler.

Bu konuda yazılı ve imzalı yayınlama kabul belgesini almak sorumluluğu röportajı yapan takıma aittir. Röportajı yapılan kişi isminin medyada ve web ortamında yayınlanmasını istemediği takdirde rumuz kullanarak röportaj yapılabilir.

 1. Dereceye girmiş veya girmemiş, yarışmaya katılan tüm eserlerin yayın hakkı Fethiye Rotary Kulübünündür. Teslim edilen eserler iade edilmez.

 

 • BAŞVURU

1) Katılımcılar röportajlarını, başvuru formlarını, öğrenci belgelerini, özgeçmişlerini elektronik ortamda hazırladıkları tek klasörde toplayıp, klasör halinde yarisma@fethiyefestival.com adresine elektronik posta olarak göndereceklerdir.

2) Ayrıca; yarışmaya katılan röportajlar, bir dosya içinde, başvuru formunu, özgeçmişlerini, öğrenci belgelerini, röportajın bir kopyasını ve röportajı yapılan kişinin röportajın yayınlanma hakkını Fethiye Rotary Kulübüne verdiğini belirten ıslak imzalı belgeyi ekleyip,

adresine teslim edilecek veya posta ve kargo ile gönderilecektir.

3) Elektronik posta gönderilerinin gönderilmesi ve dosyaların teslim edilmesi en geç 13.Nisan.2019 gününe kadar gerçekleştirilecektir. Bu tarihten sonra teslim edilen dosyalar ve gönderilen epostalar geçersiz sayılacak ve değerlendirilmeye alınmayacaktır.

 

 • ESERLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ
 1. Yarışma tek aşamalı olarak gerçekleştirilecektir. Tüm takımlar eserlerini okullarınca herhangi bir ön eleme yapılmadan gönderecek ve organizasyon komitesi tarafından saptanacak 7 kişilik değerleme kurulu tarafından dereceye giren yarışmacılar belirlenecektir.
 2. Organizasyon komitesi değerleme kurulunu dilediği kimselerden oluşturmakta tamamen serbesttir.
 3. Değerleme kurulunun ikinci dereceye kadar yakınları yarışmaya girecek takımlarda yer alamazlar.
 4. Değerleme kurulu üyelerinin sahibi, müdürü, öğretmeni veya ilişkili olduğu okulun öğrencilerinin takımları da yarışmaya katılamazlar.

 

 • ÖDÜLLER VE ÖDÜL TÖRENİ
 1. Yarışma birincisi ekibin üyelerine, destekleyici öğretmenleri de dahil olmak üzere birer adet dizüstü bilgisayar, ikinci ekibin üyelerine, destekleyici öğretmenleri de dahil olmak üzere sayısal fotoğraf makinesi, üçüncü ekibin üyelerine destekleyici öğretmenleri de dahil olmak üzere kol saati ödül olarak verilecektir.
 2. Ödül töreni yeri, günü ve saati 11. Fethiye Festivali programında belirtilecektir.
 3. Organizasyon komitesi dilediği takdirde mansiyon ödüller verebilir.

Bilgi için web adresleri: www.fethiyefestival.com

İletişim: Değer Erdemli 532 654 5270

Cevapla