Denizhan Özer Kimdir?

1962 yılında doğan Denizhan ÖZER, Artvin – Hopalı’dır. Üniversite öncesinde Ankara’da yaşayan ve eğitim alan sanatçı 1981 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’ne girdi. Üniversite yıllarında tiyatro ve müzikle ilgilendi. Üniversitede ve çeşitli özel tiyatro gruplarında oyunculuğun yanı sıra sahne tasarımları gerçekleştirdi. Bursa Devlet Tiyatroları’ndaki çeşitli oyunlarda rol aldı.

1985 yılında üniversite eğitimini tamamladıktan sonra İspanya’ya giderek Calik bölgesinde Roma dönemi arkeolojik kazılarına katıldı. Aynı yıl Devlet Tiyatroları’ndaki oyunculuğuna da devam etti.

1986 yılında (BUFSAD) Bursa Sinema Fotoğraf Sanatı Derneği kurucuları arasında yer aldı. Yurtdışına çıkana kadar dernek bünyesindeki çalışmasını devam ettirdi. Fotoğraf sanatı üzerine söyleşiler, konferanslar verdi; gösteriler yaptı. Fotoğraf sempozyumlarına katıldı.

1986-1987 yıllarında Artist Plastik Sanatlar Dergisi’nde sanat eleştirileri ve yorumları düzenli olarak yayınlandı. Başka birçok dergide de sanat üzerine yazılar yazdı. Ayrıca bazı televizyon dizilerinde oynadı.

1987 yılında İtalya, Fransa ve İspanya’da galeri ve müzelerde incelemelerde bulunan Denizhan ÖZER, Ağustos 1987’de Londra’ya yerleşti. Bu tarihten itibaren kısa bir süre sonra ITOF Tiyatro Grubu’nu kurdu. Tiyatro ve görsel sanatlarla ilgili çalışmaları devam ederken çeşitli özel okullarda ve Londra Üniversitesi, Westminster College’de dil eğitimi aldı. Dil eğitimini tamamladıktan sonra, 1993-1995 yılları arasında Londra Amerikan Üniversitesi’nde Sanat Sosyolojisi üzerine yüksek lisans yaptı. 1996 yılında Londra Üniversitesi Birkbeck College’de sinema ve televizyon program yapımcılığı üzerine eğitim aldı. Bir yandan eğitimine devam ederken 1989 yılında Londra Meydan Tiyatrosu’nu kurdu. 1995’e kadar bu tiyatronun genel sanat yönetmenliğini yapmanın yanı sıra birçok oyun yazıp yönetti, göçmenlere yönelik çeşitli sanat projeleri gerçekleştirdi.

1995 yılında İngiltere’de Rainbow Art Center, 1996 yılında Turquoise Art Group ve T- Union sanat grubunun kuruluşunda yer aldı. 2000-2004 yılları arasında Londra Arcola Galeri’nin direktörlüğünü yaptı ve Flanagan koleksiyonunu yönetti. 2005 yılında Karşı Sanat Çalışmaları’nda proje ve sergi koordinatörü olarak çalışmaya başladı. 2007’de uluslararası alanda çalışmalar yapan Koridoor Çağdaş Sanat Programları’nı kurdu. Bir yandan bu programın yöneticiliğine devam ederken Uluslararası çağdaş sanat grubu “Nine Dragon Heads”in küratörü ve Türkiye temsilcisi olarak seçildi. 2010-2013 yılları arasında Artbosphorus Çağdaş Sanat Fuarı’nın artistik direktörlüğünü yaptı ve 3 büyük fuar projesi gerçekleştirdi. 2013 yılında Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi’nin küratörü, 2014 yılında Summart Çağdaş Sanat Merkezi danışma kurulu üyesi oldu, bu görevlerinin yanı sıra bazı özel koleksiyonları yönetti.

1982 yılından beri birçok ulusal ve uluslararası sergi ve sanat projesi içinde yer alan sanatçı, 1998 yılından itibaren sanat çalışmalarının yanı sıra küratörlük de yapmaktadır. Şimdiye kadar birçok performans, multimedya ve saydam gösterileri gerçekleştirip; konferans ve söyleşiler yaptı, Bunların yanı sıra çeşitli sempozyumlara katılan Denizhan Özer, üniversitelerde dersler verdi, sanat jürileri içinde yer aldı, çalıştaylar gerçekleştirdi, yazıları sanat dergilerinde ve gazetelerde yayınlandı. 2022 yılında Arnica Art Land’i kuran ve Arnica koleksiyonu’nu yöneten Denizhan Özer, bu görevlerinin yanı sıra yurt içi ve yurtdışı sanat projelerine ve Nine dragon Heads’in danışma kurulunda ki görevine devam etmektedir. Denizhan Özer uluslararası alanda tanınmış bir sanatçı ve küratördür.

Check Also

13. Uluslararası Fethiye Festivali – Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti

13. Uluslararası Fethiye Festivali hazırlıkları bünyesinde ilk ziyaretimizi Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne gerçekleştirdik.