Haberler
Buradasınız: Anasayfa » Geçmiş Yıllardan » Röportajlar » 2013 » Kumluova Belediyesi’nin Eğitime Bakış Açısı

Kumluova Belediyesi’nin Eğitime Bakış Açısı

12. Röportajın Adı: Kumluova Belediyesi’nin Eğitime Bakış Açısı

Prof.Dr. Ayhan Önder Çok Programlı Lisesi

Öğrenciler: Melisa Tanışman – Cansel Aksoy,

Öğretmen: Hatice Özdemir

ÖNCE EĞİTİM

Melisa TANIŞMAN: Fethiye Belediyesi ve FETAV işbirliğiyle, Fethiye Uluslar Arası Kültür ve Sanat Günleri kapsamında düzenlenen, 6. Liselerarası Yunus Nadi Röportaj Yarışmasına katılmak üzere, konu olarak seçtiğimiz “Kumluova Beldesi’nin Eğitime Bakış Açısı”nı belde başkanı olarak sizinle konuşmak için buradayız. Öncelikle bizi kırmayıp röportaj teklifini kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Alim KARACA: Rica ederim.

Melisa TANIŞMAN: Bölgemizde çağdaş, demokratik, laik, Atatürkçü ve genç kuşaklar için örnek bir belediye başkanı olan sizi tanıyabilir miyiz?

Alim KARACA: Ben 1973 yılında Kumluova’da doğdum. İlkokulu burada tamamladım. Ortaokul ve liseyi İstanbul Hacı Ömer Sabancı Lisesi’nde tamamladım. Akabinde de Açıköğretim Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldum. Evliyim, eşim İngilizce öğretmeni. Bir tane kızım var, İlkokul 3. sınıfta. Burada ziraate dayalı, tarımla uğraşıyordum ve 2009 yılındaki Mahalli İdareler Yerel Seçimlerinde Kumluova belediye başkanı oldum. Halen de devam ediyorum.

Melisa TANIŞMAN: Fethiye’nin uzak bir beldesinde belediye başkanlığı yapıyorsunuz. Bunun zorluklarını yaşıyor musunuz?

Alim KARACA: Tabii, eşim Fethiye’de görev yaptığı için ailemle ilgili bir kopukluk oluyor. Onları ihmal ediyorum tabii, görevim icabı. Bundan dolayı bir sıkıntı çekiyoruz. Ama görev dağılımında ve hizmet konusunda herhangi bir sıkıntı çekmiyoruz.

Cansel AKSOY: Burada mı yaşıyorsunuz, yoksa Fethiye’den mi gidip geliyorsunuz?

Alim KARACA: Ben genelde buradayım. Burada da evim var, Fethiye’de de evim var. Eşim Fethiye’de görev yaptığı için çocuğumla orada kalıyorlar. Salı günleri hariç genelde buradayım. Salı günlerini aileme ayırıyorum. Salı günleri buradaki mesaim bitince Fethiye’ye gidiyorum.

Melisa TANIŞMAN: Beldede göreve geldiğinizden bu yana sosyal ve kültürel açıdan çalışmalar yaptığınızı biliyoruz. Şimdiye kadar eğitim açısından ne gibi çalışmalarda bulundunuz?

Alim KARACA: Bu bölgede eğitime en büyük desteği veren belediye başkanıyım, diyebilirim. Çok büyük, modern bir ilköğretim okulu yaptık. Sizin de içinde eğitim gördüğünüz, kolejlerden daha donanımlı, çok güzel bir lise yaptık. Bunun dışında, üniversitede okuyan 41 öğrencimize burs veriyoruz. Şimdi de ilkokul, ortaokul ve lisede Takdir Belgesi alan öğrencilerimizin hepsine burs vereceğiz. Öğrencilerimiz için özel etütler açtık. Bunların servislerini ücretsiz olarak karşılıyoruz. Kırtasiye yardımları yapıyoruz. Kılık-kıyafet ihtiyacı olan bütün öğrencilerimizin ihtiyaçlarını gideriyoruz. Öğrencilerimiz için ücretsiz geziler düzenliyoruz. Yani sizin anlayacağınız, bütçemiz doğrultusunda, eğitim için yapılabilecek her şeyi sınırsız bir şekilde yapıyoruz. Ayrıca 1 Nisan Pazartesi günü Ankara’ya gidiyorum. Beldemize bir üniversite açmak için Hacettepe Üniversitesi rektörü ile görüşmeye gidiyorum. Oradan olumlu bir yanıt alabilirsek, altyapısını hazırladığımız, 49.100 m2’lik bir araziye yüksekokul ya da fakülte açacağız. Bölgemiz için en büyük idealim budur zaten. Bunu da sağlayabilirsek, bölgemizdeki çocuklarımızın geleceği açısından önemli işler başarmış olacağımızı düşünüyorum. Bunun ötesinde de eğitim adına yapılacak ne varsa, hepsini yapacağız inşallah…

Melisa TANIŞMAN: Kumluova beldemizde ve Fethiye’mizde örnek insan Sayın Prof. Dr. Ayhan Önder,  kendi öz imkanlarıyla beldemize ilkokul, ortaokul ve lise kazandıran biridir. Sayın profesör ve yardımlarıyla ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Alim KARACA: Ayhan Hoca çok değerli bir insan… Kendisi Ceza Hukuku profesörüdür. Her şeyden önce, bilime önem veren, saygı duyulması gereken bir insan… Şuna 85 yaşında. Hayatı boyunca yaptığı bütün birikimini Kumluova’ya ve bizlere destek vererek harcamakta… Bu iki okulun %50’lik dilimini Ayhan Hocamız karşıladı. Diğer %50’lik kısmını biz kendi imkanlarımız ve buradaki hayırseverlerin desteği ile karşıladık. Tabii bu konuda her şeyden önce, Ayhan Hoca ile tanışmamıza vesile olan eşime teşekkür etmem gerekir, eşimin öğretmenidir kendisi. Buradaki dört yıllık görevim boyunca bana hep destek oldu, tüm bunlardan ötürü ona çok teşekkür ediyorum. Kendisi ülkemizin yetiştirdiği ender bilim adamlarından bir tanesi. Kendisi Trabzon, Maçkalıdır. Buralı olmamasına rağmen bize bu güzel eğitim yuvalarını kazandırdı. Eğitim severler olarak minnet borçluyuz kendisine.

Melisa TANIŞMAN: Ayhan Hocamızla konuşuyorsunuzdur. Onun, yapılan okullar ve eğitime verilen destek konusunda düşünceleri neler?

Alim KARACA: O hiç evlenmemiş, 85 yaşında biri. Okullarını kendi evladı gibi görüyor, öğrencileri de kendi öz evladı gibi gören biridir. Yanına gittiğim zaman gözlemlediğim bir şeyi aktarayım. Ailesinin bir soyağacını yapıp asmış, diğer kardeşinin çocuklarının fotoğrafları varken, Ayhan Hocanın kendi resminin altında evlatları olarak, yaptırdığı okullardaki öğrencilerin resimleri var. Yani okulları fiziki olarak bir bina gibi değil de, canlı birer evladı olarak görüyor. Şimdi de bu çocuklarına burs vermek için 200 000 TL ayırdı. Buradaki zeki öğrencilerimizi ilkokuldan tutup üniversiteyi bitirene kadar okutacak. Biz burada başkanlığa devam etsek de etmesek de, Ayhan Hocanın katkıları devam edecek.

Melisa TANIŞMAN: Göreve geldiğinizde “Benim beldemin, Kumluova’mın her şeyden önceki amacı, belediyenin altyapı çalışmalarının yanında eğitimdir.” diyen bir belediye başkanısınız. Beldemizden çıkıp ülkenin çeşitli yerlerinde eğitim gören çocuklara maddi, manevi yardımlarda bulunduğunuzu bilmekteyiz. Ne gibi yardımlarda bulundunuz?

Alim KARACA: Daha önce söylediğim burs, yardım ve benzerine ek olarak şunları söyleyebilirim. Çocuklarımızın ulaşımları için otobüs ve uçak biletlerini karşılıyoruz. Çocuklarımızın okuyabilmesi ve başarılı olması için her türlü desteği veriyoruz. Dershanelerden kontenjanlar alarak çocukların üniversiteye girmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Beldemizde de çok fazla kurs açtık. Matematik gibi sınavlara yönelik kursların dışında sanat kursları da açtık: Gitar, bağlama, ebru, dikiş-nakış gibi. Öğrencilerimizin ve halkımızın aydınlanması için hiçbir siyasi amaç gözetmeden elimizden gelen desteği veriyoruz. Tek amacımız, insanların geleceğini güzelleştirmek…

Cansel AKSOY: Peki Kumluova halkının eğitime bakış açısı nedir? Çocuklarını okutmayı gerçekten istiyorlar mı?

Alim KARACA: Son beş altı yıldır bu eğilim artıyor diyebilirim. Eğitime çok önem verir hale geldik halk olarak. Kumluovalı olup da şu an üniversitede okuyan yaklaşık 30 öğrencimiz vardır. Artık her aile, çocuğunu eğitim açısından tam donanımlı okullara göndermek istiyor.

Cansel AKSOY: Kumluova’da seracılık en yaygın ve neredeyse her ailenin uğraştığı bir meslek… Aileler çocukları için, “Nasıl olsa okumasa da işi hazır, serada çalışır, geçimini sağlar.” diye düşünen sayısı mı fazladır, yoksa tam tersini düşünen sayısı mı?

Alim KARACA: Eskiden öyle düşünen aile çok fazlaydı. Buranın verimli toprakları var, bu sebeple aileler çocuklarının da bu meslekle geçim sağlayabileceğini düşünüyordu. Ama dışarıdan göç alan bir beldeyiz. Neredeyse yarı yarıya diğer illerden gelen vatandaşımız olduğunu söyleyebiliriz. Onlar çalışma şartlarının ve geçimin zorluğunu görüyorlar. Onlar eğitime daha çok önem veriyorlar. Özellikle açtığımız kurslarda bunu görebiliyoruz. Örneğin; eşim İngilizce kursu açmıştı. 144 katılımcıdan yaklaşık 120 tanesi diğer illerden gelen vatandaşlarımızdı.

Melisa TANIŞMAN: Yapılan maddi ve manevi yardımlara rağmen, hala okula gitmeyen okul çağında çocuğumuz var mı?

Alim KARACA: Kumluovalı olup da çocuğunu okula göndermeyen birini ben hatırlamıyorum.

Cansel AKSOY: Deniz ve doğanın, bütün doğal güzelliklerin iç içe olduğu Kumluova’mızda, önceki yıllarda sizin desteklerinizle Uluslararası Çocuk Şenlikleri yapılmıştı. Bunun devamını sağlayacak mısınız?

Alim KARACA: Önceden bunu Gazi İlköğretim Okulu ile birlikte düzenliyorduk. Çocuklarımızın ulaşım ve yemeklerini karşılayarak, ekstra herhangi bir ücret ödemeden böyle bir organizasyonda bulunuyorduk. Bu yılda böyle girişimlerimiz olabilir. Sizler gibi öğrencilerimizin, dünyanın her yerinden gelen öğrencilerle kaynaşması adına böyle bir organizasyon tekrar düzenlenebilir. Neden olmasın?..

Cansel AKSOY: Kemer Beldesi’nin ilçe olma ihtimaliyle birlikte, Kumluova’nın da oraya bağlanacak bir mahalle olması söz konusu. Bu süreçten sonra eğitime yapılan yardımların aynı hızla devam edeceğini düşünüyor musunuz?

Alim KARACA: Kimi belediye başkanları eğitime çok önem veriyor, kimi ise daha az yatırım yapıyor. Kemer Beldesi’ne kimin başkan olacağına bağlı bir durum aslında. Ama biz burada olsak da olmasak da sizlere desteğimiz sonsuz olacaktır.

Cansel AKSOY: Bölgeye bir üniversite yapılmasını tasarladığınızı da söylediniz. Öğrencilerin eğitimine verdiğiniz önem kişiliğinizden mi yoksa idealist tavrınızdan mı kaynaklanıyor?

Alim KARACA: Ben idealist bir insanım. Elbette kişiliğimle de ilgili ama öncelikle idealist tavrımla ilgili olduğunu söyleyebilirim. Bu ülke gerçekten, ilimle bir yerlere varabilecek, kısır döngülerle değil… Ülkenin bütün değerleri bizim için önemli, insan olabilmek her şeyden önce önemli olan… Bunu da ancak eğitimle sağlayabiliriz. Devletimize sahip çıkabilmek, bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmak, dürüstlük, yalandan kaçınmak ve ufkumuzu genişletmek ancak ve ancak bilimle, okumakla sağlanabilecek özellikler… İstediğimiz kadar okul yapalım, içinden insan gibi insan, doğruluğu dürüstlüğü bilen insan çıkmadıktan sonra hiçbir önemi kalmıyor.

Cansel AKSOY: Kendi eğitim hayatınızla ilgili bir anınızı anlatabilir misiniz?

Alim KARACA: Benim gurur duyulabilecek tek özelliğim var. Ben hep gittiğim okullarda okul başkanı oldum, sınıf başkanı da değil… Hem profesyonel voleybolcuydum hem futbolcuydum. Her iki takımda da kaptandım. Bir liderlik ruhu var yani bende. Buraya da geldim başkan oldum.

Cansel AKSOY: Röportaj için çok teşekkür ediyoruz. Sizin gibi nice insanın yetişmesini ve Türkiye’de eğitime her yerde en az sizin kadar önem verilmesini dileriz. Bundan sonraki hayatınızda başarılar dileriz.

Alim KARACA: Ben teşekkür ederim sizlere.

Yoruma kapalı.